Podháj a Stráne - najlepšie miesto na bývanie.


SMER má najväčšiu podporu aj v Bratislave / MVK / - o čo ide v tomto prieskume a prečo je manipulatívny ??

24.07.2014 12:30

Ako treba čítať dnešný  "prieskum" verejnej  mienky, aby sme  pritom nepdľahli maniopulatívnemu nadpisu denníka SME a tiež manipulatívne a vypočítavo položenej otázke  agentúry MVK....? 

Odhliadnuc od dôvery, resp. nedôvery, akú  všeobecne agentúry pre výskum verejnej mienky na SLovensku / podľa môjho názoru oprávnne  / požívajú,  je dnešný  titulok  v SME zvlášť zavádzajúci - inak povedané manipulatívny.  Navodzuje dojem, že v Bratislave, ako aj inde na Slovnesku  má SMER najväčšiu podporu.   malý podnadpis, ktorý máplkto berie do úvahy bližšie špecifikuje položenú otázky:   ....s ktorou stranou najviac "sympatizujú " respondenti z "hľadiska"  "bratislavskej komunálnej politiky , programu a osobností "..... Výsledný graf ukazuje na   26,3 %  pre SMER,   12,6 % pre Sieť,  10,5 % pre OĽANO,  10 % pre KDH, 9,8 % pre SDKU, 6,2 % pre SaS,  6,2 % pre Most Híd a  5,6 % pre NOVA.  

Otázka znela na  komunálnu politiku v Bratislave ....naozaj ?

Prečo otázka znela práve takto  - nasmerovaná na komunálnuy politiku ? najbližšie voľby sú  komunálne a prieskum, by mal ukzáať silu jednotlivých strán a umožniť im tak posúdiť  ich vyjednávacie možnosti v rámci predvolebmných koalícií,  prípadne nominácii na spoločné kandidátky.  Osobne si myslím, že žiaden s respondnentov, alebo len malé množstvo,  poznalo čo len jedného  zástupcu zmienených strán v "komuinálnej " politike azda okrem Ftáčnika a Budaja, a už vôberc si nemyslím, ťže by ktokoľvek z oslovených poznal čo len približne prorgam akejkoľvek z týchto strán zameraný na "bratislavskú" komunálnu politiku.  Takže ,  hocijako bokla položená a rozvinutá otázka, išlo  o  prieskum sympatií ku tej ktorej politickej strane, aj po extrapolácii časti otázky venovanej "bratislavskej  komunálnej politike , prípaden programu strany" . Potom sú výsledky celkom pochopiteľné a logické. 

Ako teda čítam tento graf s výsledkami ja?

1 . SMER si udržiava zhruba dvojnásobok preferencii najbližšej strany a všetky ostatné  "stredopravé "strany dohromady  by ho v akýchkoľvek voľbách sfúkli ako sviečku, za predpokladu, že by na Slovenskej politickej scéne kategória " stredopravé strany" existovala.   Existuje však len niekoľko individualít, teda osobností, ktoré vďaka svojim ambíciám nie sú schopné spolupráce a jediné čo ich vie spojiť je krátkodobý boj PROTI niečomu, avšak vzhľadom na to, že Fico nie je Mečiar a SMER nie je HZDS už "antificizmus " nie je dostatočne silný motív na predvolebné zjednotenie a vidina koláča , ktorý sa dá prerozdeľovať po voľbách je taká silná, že povolebná spolupráca je priam vylúčená..

2. MVK nás opakovane nabáda akceptovať stranu SIEŤ ako lídra  oných "stredopravých " strán, schopných fungovať ako zhášadlo na sviečku SMERU.  V skutočnosti  s ohľadom na znenie otázky "sympatie ku komuinálnemu programu strany a komunálnym politikom strany" nemôže respondnent u strany SIEŤ zodpovedať, lebo v komunálnje politike strana SIEŤ neexistuje, ak má aj nejakých zástupcov v komunálnjj politike  - tak ako čelenovia SIETE toho moc asi doteraz neurobili.  Ľudia skrátka poznajú Procházku, spájajú ho so sieťou a je ich 12,6 % / možno / z oslovených. Vzhľadom na prebiehajúcu marketingovú a veľmi sofistikovanú  kampaň, kde svoju úlohu zohráva aj  Matovič je 12,6 % aj dosť málo.  Pamätáme si,  že marketigovým lídrom pravice bol  aj Lipšic, a po presunutí kapitálu k procházkovi je jeho pozícia dnes  už iná . . . 

3. Procházka potrebuje Matoviča, tak ako Matovič potrebuje Procházku.  Obaja sa boja Hlinu. Pre Procházku byť každý deň na Televíznej obrazovke, v kontexte s Matovičom je výborná reklamná kampaň. Hovorí sa o ňom, ale vzhľadom na renomé Matoviča mu čokoľvek čo tvrdí, neublíži, naopak, dostane sa viac do  povedomia ako  odporca chaosu, šašovstva v politike -  ktoré predstavuje práve Matovič. Naopak Matovič oslovuje všetkých bojovníkov s veternými mlynmi a priaznivcov  oxymoronu " priama demokracia" - ktorí nenávidia čokoľvek štrukturované, organizované, zvizané disciplíniom , proriadkom, plánom. .  Skrátka, navzájom sa voči sebe vymedzujú, ale ich priazniovci nepočúvajú argumetny druhej strany, takže je to v poho a nelezú si do kapusty. Preto opatrne pri hodnotení aktuálnej aféry s "odposluchom"  - jej medializácia vyhovuje obom, ako predpríprava ku  komunálnym voľbám.  

4. Ak Hlina založí stranu  -  súčet priaznivcov Procházku a Hlinu sa vydelí tromi.  Preto  to pomaly gradované divadlo Procházku a Matoviča, práve teraz cez prázdniny a obdbie dovoleniek.  Povedal by som  ... po dohode. Boja sa Hlinu. 

Záverom -   na slovensku prebieha už nie boj medzi pravicou, stredom a ľavicou, ani medzi Ficom a ostatnými , ale medzi štandardnu politickou scenou so štrukturovanými stranami a hodnotami, a chaotickými marketingovými  populistickými "gulášovými " stranami na jedno použitie, ktoré slúžia len ako zrkadlo ambícií ich predsedov a ich výťah do veľkej politiky. 

 

 

 

—————

Späť